W dniach 17-19.10.2022 r. uczniowie klas 8 oraz kilku uczniów klasy 7,6 oraz 5 z naszej szkoły, pod opieką pana Ryszarda Kumali, pani Aleksandry Pandyry oraz pani Sylwii Nawary uczestniczyli w trzydniowej wycieczce do Trójmiasta. Wyjazd został zorganizowany w ramach programu „Poznaj Polskę” i dofinansowany przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. Autorem wniosku oraz głównym organizatorem przedsięwzięcia był pan Ryszard Kumala.
Wycieczkę rozpoczęliśmy od zwiedzania Archikatedry Oliwskiej i wysłuchania 20 minutowego koncertu na XVIII-wiecznych organach posiadających prawie 8000 piszczałek. Po koncercie odbyliśmy spacer uliczkami Sopotu oraz spacer po sopockim molo. W związku z piękna pogodą wybraliśmy się na wędrówkę po plaży, a naszym celem był słynny Klif Orłowski. Następnie udaliśmy się pociągiem do naszego miejsca noclegowego na kolację oraz spoczynek.
W dniu kolejnym zaczęliśmy zwiedzanie od Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Uczniowie za pomocą artefaktów oraz nowoczesnych technologii mogli poznać historię ludności cywilnej żyjącej w trakcie II wojny światowej, a także poznać wyjątkowość polskiego doświadczenia na tle innych narodów.
Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie okrętu Sołdek Szczecin, unikatowego zabytku techniki okrętowej. Po dokładnym zwiedzeniu okrętu, spacerem, udaliśmy się do Bazyliki Mariackiej zwanej „Koroną Gdańska”. Do odważnych świat należy, więc dosłownie wdrapaliśmy się na wierzę z punktem widokowym, aby podziwiać panoramę Gdańska. Kolejna atrakcja to zwiedzanie starówki gdańska z niesamowita panią przewodnik. Pani Eliza z wielką pasja i zaangażowaniem podzieliła się z nami ciekawostkami o Gdańsku i zabrała w ukryte miejsca, które zrobiły na nas ogromne wrażenie. Po zwiedzaniu starówki udaliśmy się autokarem na Westerplatte. Na miejscu ze szczegółową historią zapoznała nas uczennica klasy VIII – Sandra M.
Szczęśliwi, zmęczeni, podekscytowani i zachwyceni całym dniem wróciliśmy na posiłek do miejsca noclegowego. Po krótkim odpoczynku, wybraliśmy się na nocny spacer po skwerku Kościuszki w Gdyni, aby podziwiać wspaniałe statki i okręty.
Dzień 3- ostatni dzień podróży. Pierwszym punktem zwiedzania był wybudowany przez Krzyżaków Zamek w Malborku, który został wpisany na listę UNESCO. Ten malowniczo usytuowany nad Nogatem kompleks jest najpotężniejszą twierdzą średniowiecznej Europy. Ostatnim punktem wycieczki, do którego dowiózł nas nasz wspaniały kierowca – pan Antoni, była Archikatedra w Pelplinie. We wnętrzu gotyckiej katedry od razu rzuca się w oczy sięgający sklepienia wczesnobarokowy ołtarz. Mierzy 25 metrów i jest jednym z największych takich dzieł w Europie. Po wspaniałej uczcie obiadowej w Collegium Marianum udaliśmy się w podróż powrotną prosto do Skomielnej Czarnej.
Wielkie brawa dla uczniów za wspaniałe zachowanie, otwartość na zdobywanie i pogłębianie wiedzy oraz ciekawość do poznawania nowych miejsc. Naszym nauczycielom wielka wdzięczność za trud 72h nieprzerwanej pracy, poświęcenia i zapewnienia bezpieczeństwa uczniom.
„To nie cel podróży jest sensem podróżowania, a wspomnienia, które tworzysz po drodze.” – Penelope Riley