Dzień Pustej Klasy został wymyślony w 2012 roku przez grupę nauczycieli z Londynu. Jego idea jest prosta – nauczyciele i uczniowie mają opuścić pomieszczenia szkoły i wziąć udział w lekcji w terenie. Tak, w terenie, na powietrzu, w obchody tego dnia nie wpisują się więc klasowe wyjścia do kina czy lekcje muzealne lub biblioteczne. Dzień jest obchodzony w trzeci piątek czerwca (w tym roku odbył się 16.06).Obecnie dzieci i młodzież coraz mniej spędzają czasu na świeżym powietrzu, Dzień Pustej Klasy, był więc idealną okazją, by ich do tego zachęcić.
W tym dniu w klasach 4,5,6 oraz 8 wszystkie ławki były puste. W tym dniu zajęliśmy miejsca w „zielonej klasie” na kocykach. To był dzień inny niż wszystkie.
Uczniowie poszerzyli wiedzę przyrodniczą, z zakresu języka polskiego, angielskiego, matematyki oraz plastyki i techniki. Rozwinęli nowe umiejętności eksploracji terenu, uczyli się współpracy, wzajemnie sobie pomagali i mieli okazję zintegrować się.
Zajęcia, które trwały pierwsze 4 godziny lekcyjne dały im dużo radości i możliwości spożytkowania swojej niewyczerpanej energii, rozwijały kreatywność i wyobraźnię, uczyły koncentracji i uważności.
Naszą przygodę zaczęliśmy od eksploracji zielonego terenu w Skomielnej Czarnej, uczestnikom Dnia Pustej Klasy zostały wręczone alfabetyczno-przyrodnicze karty pracy, które uzupełniali w trakcie zwiedzania terenu, każdy z uczniów w drodze powrotnej miał również za zadanie zebrać trochę kwiatów oraz liści do wykonania kolejnego zadania.
Po powrocie na teren szkoły, zorganizowaliśmy piknikowe drugie śniadanie, śniadanie w otoczeniu pięknej przyrody Skomielnej Czarnej było wspaniałą ucztą dla wszystkich zmysłów. Uczniowie przygotowali różne przekąski z tej okazji i oddawali się przyjemności spożywania posiłku na łonie natury.
Po uczcie śniadaniowej, przeszliśmy do wykonania zadań w klasach, z uzbieranych roślin uczniowie tworzyli wyklejankę literową. Po złożeniu wszystkich liter powstał napis wakacje. Opiekunowie również pod wpływem dobrej zabawy wykonali własną wyklejankę ze słonecznym uśmiechem.
Po części artystycznej, zasiedliśmy ponownie na kocykach i w grupach klasowych uczniowie tworzyli opowiadanie ze słów zapisanych podczas eksploracji terenu. Opowiadania były zabawne, romantyczne, śmieszne, poważne a nawet trochę zwariowane w klimatach science-fiction.
Następnie, uczniowie rozprawili się z zadaniami z wykorzystaniem tajnego kodu. Wykorzystując kody QR uczniowie musieli zmierzyć się z rozszyfrowaniem zakodowanych słów. To była prawdziwa zabawa w klimacie Sherlocka Holmes’a.
W trakcie przerw pomiędzy kolejnymi zadaniami uczniowie mieli również okazję zagrać w piłkę nożną, pograć w gry na kocyku oraz po prostu poleniuchować na łonie natury.
Lekcje spędzone pod "gołym niebem" były dla uczniów okazją do bliskiego kontaktu z przyrodą, do jej uważnej, czułej obserwacji i beztroskiego celebrowania jej piękna. Udowodniliśmy, że edukacja terenowa jest prawdopodobnie najbardziej uszczęśliwiającą formę edukacji na świecie. Do tego bardzo skuteczną, bo angażującą różne zmysły. Udowodniliśmy w tym dniu, że natura uczy, dotlenia, aktywizuje, pobudza wyobraźnię, wzrusza i zadziwia.
Zachęcamy do obejrzenia fotorelacji z tego dnia.
https://photos.app.goo.gl/NYdfuepyk2Yp3SZZ9
koordynator Dnia Pustej Klasy
Aleksandra Pandyra