Od wielu lat nasza szkoła przyłącza się do obchodów DBI. Chcemy świadomie i bezpiecznie korzystać z zasobów, które udostępnia sieć internetowa.
Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) ustanowiony został z inicjatywy Komisji Europejskiej w 2004 roku. Świętowany jest na całym świecie. Organizatorem wydarzenia w Polsce od 2005 roku jest Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą państwowy instytut badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę – realizatorzy unijnego programu „Digital Europe”.
Uczniowie w naszej szkole zostali zapoznani z tematyką bezpiecznego Internetu podczas zajęć edukacyjnych. Na zajęciach z wychowawcą oraz lekcjach informatyki w klasach 3-8 przeprowadzone zostały lekcje: Zamiast hejtu, Nie hejtuję reaguję, Internet bez hejtu, Lekcja bezpieczeństwa, Stop cyberprzemocy.
Podczas lekcji uczniowie zostali zapoznani z zagrożeniami prywatności w sieci. Pokazano im konsekwencje nierozważnych działań online, takich jak: wysyłanie i publikowanie „odważnych” zdjęć oraz lekkomyślne zamieszczanie w sieci innych treści tego typu, przyjmowanie do grona „znajomych” osób bliżej nieznanych, niewylogowywanie się z kont po zakończeniu użytkowania serwisu, udostępnianie haseł i loginów, ignorowanie ustawień prywatności w portalach społecznościowych, itp. Wypracowano zasady bezpiecznego korzystania z sieci, z naciskiem na bezpieczeństwo w społecznościach internetowych. Zapoznano ze sposobami reagowania w sytuacji zagrożenia prywatności online oraz zagadnieniem szkodliwości hejtu w mediach społecznościowych. Uczniowie z naszej szkoły właczyli się aktywnie w propagowanie bezpiecznego internetu, klasa 4 opracowała plakaty z antyhejtowymi zasadami, z którymi zapoznali całą społeczność szkolną pprzez rozmieszczenie ich na szkolnych korytarzach, zaś uczniowie klasy 7 przygotowali i przeprowadzili ciekawą prelekcję dla młodszych kolegów z klasy 3. Uczniowie klas 4-8 zostali zaangażowani w DBI też poprzez udział w lekcjach DBI prowadzonych online przez organizatorów i partnerów DBI które odbywają się od 6 lutego do końca marca 2024.
Korzystajmy rozważnie i z umiarem z zasobów Internetu. Powodzenia!
Zasady antyhejtowe:
1. Nie odpowiadaj na hejterski komentarz pod wpływem chwili.
2. Jeżeli bardzo się złościsz, napisz odpowiedź, a potem weź głęboki oddech i ją skasuj.
3. Nie odpowiadaj agresją na agresję.
4. Nie przesyłaj hejterskich komentarzy dalej.
5. Jeżeli możesz, kasuj nienawistne komentarze.
6. Zgłaszaj hejt korzystając z opcji dostępnych w serwisach internetowych.
7. Odróżniaj hejt od konstruktywnej krytyki.
8. Gdy coś Ci się nie podoba, wyraź to kulturalnie.
9. Nie rezygnuj z tego, co robisz, myślisz i mówisz tylko ze względu na hejterów.
10. Jeżeli nie możesz poradzić sobie z hejterem, zgłoś to osobie zaufanej lub zadzwoń do telefonu zaufania 116 111.